Aktualności / Kraków-Łagiewniki 21.05.2017

26.05.2017

Kraków-Łagiewniki 21.05.2017

21 maja 2017 roku, w niedzielę w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowskich Łagiewnikach, Chór „Jutrzenka” o godz. 7:00 uświetnił swoim śpiewem transmisję Mszy Świętej z Kaplicy Klasztornej na ogólnopolskiej antenie programu TVP 1. Mszę św. odprawiał proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa z Nakła Śl. ks. E. Bill, chór wykonał utwory „Jezus Chrystus Zmartwychwstały” „Głoś imię Pana” S. Gesangbuch i  „Ave verum corpus” Mozarta. Po mszy św. z przewodnikiem chórzyści zwiedzali sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
Kaplica św. Józefa z obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Faustyny gdzie odbywała się transmitowana Msza Św. Stanowi część neogotyckiego zespołu klasztornego Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia,
który został wzniesiony w latach 1889–1891 według projektu Karola Zaremby. W wystroju świątyni z 1896 na uwagę zasługują: wykonany przez nieznanego rzeźbiarza z Przemyśla ołtarz główny z figurami: Matki Bożej Miłosierdzia (w polu środkowym), Stanisława Kostki (patrona młodzieży)
i Marii Magdaleny (patronki pokutnic), ołtarze boczne z obrazami Serca Jezusa (lewy) i św. Józefa z Dzieciątkiem (prawy) F. Kudowskiego. Polichromia Z. Gedliczki pochodzi z 1934, a witraże W. Ostrzołka pochodzą z czasu generalnego remontu kaplicy dokonanego w latach 1981–1990.
We wnętrzu kaplicy znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany według wizji Faustyny Kowalskiej przez artystę malarza Adolfa Hyłę.
16 kwietnia 1944 roku poświęcił go Józef Andrasz, jej krakowski spowiednik. W 1966 roku do świątyni przeniesiono ciało wówczas Sługi Bożej Faustyny. W 1968 kaplica ze względu na grób Sługi Bożej została wpisana przez Karola Wojtyłę na listę sanktuariów archidiecezji krakowskiej. W 1985 roku Jan Paweł II nazwał Łagiewniki „stolicą kultu Miłosierdzia Bożego”, gdyż w tym miejscu wraz ze śmiercią Faustyny został złożony dar orędzia Miłosierdzia, który zapisała w swym „Dzienniczku”. 1 listopada 1992 Franciszek Macharski wydał dekret ustanawiający kaplicę klasztorną pw. św. Józefa - Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Od czasu beatyfikacji Siostry Faustyny (1993) jej doczesne szczątki jako relikwie spoczywają na bocznym ołtarzu pod obrazem Jezusa Miłosiernego. W balustradzie przed prezbiterium od 1994 roku jest marmurowy klęcznik z cząstką jej relikwii dla ich uczczenia przez pielgrzymów, którzy przybywają do tego miejsca.
Chórzyści zwiedzili również cmentarz zakonny sióstr, na którym pierwotnie pochowano siostrę Faustynę. Jej grób znajdował
się na zakonnej nekropolii w latach 1938–1966.
W latach 1999–2002, Wybudowano  Bazylikę, która zachwyciła wszystkich chórzystów swoim ogromem, jest ona dwupoziomowa, elipsoidalna. Może pomieścić 5000 osób (około 1800 miejsc siedzących). Nad budynkiem góruje 77-metrowa wieża widokowa, z której chórzyści podziwiali widoki Łagiewnik i Krakowa
W dolnym poziomie kościoła znajduje się pięć kaplic:
• kaplica centralna, pw. św. siostry Faustyny (dar kościoła włoskiego),
i cztery kaplice boczne:
• pw. Communio Sanctorum o mozaikowym wystroju autorstwa węgierskiego artysty L. Puskása (dar kościoła węgierskiego)
• pw. św. Andrzeja Apostoła (Pojednania) – greckokatolicka, polichromie
w Kaplicy Pojednania wykonał profesor Lubomyr Medwid ze Lwowa. Wystrój kaplicy jest darem archieparchii przemysko-warszawskiej oraz innych diecezji Cerkwi Greckokatolickiej.
• pw. św. Krzyża (dar kościoła niemieckiego)
• pw. Matki Bożej Bolesnej (dar kościoła słowackiego)
Obok górnej części bazyliki mieści się wolnostojąca postmodernistyczna kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu.
Autokarem przejechaliśmy do Sanktuarium św. Jana Pawła II, które 11 czerwca 2011 r. ks. kard. Stanisław Dziwisz uroczyście erygował Sanktuarium bł. Jana Pawła II powstające w ramach Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" na tzw. "Białych Morzach" w Krakowie. Po beatyfikacji, do Sanktuarium zostały ofiarowane relikwie Jana Pawła II. Najcenniejszą z nich jest krew, którą lekarze z kliniki Gemelli we Włoszech przekazali osobistemu sekretarzowi Papieża kard. Stanisławowi Dziwiszowi. Ampułka z krwią Papieża, zamknięta w szklanej szkatule, została umieszczona wewnątrz marmurowego ołtarza stojącego pośrodku ośmiobocznego Kościoła Relikwii. Z Rzymu dotarł również papieski krzyż pastoralny, ornat wraz z mitrą oraz krzyż przed którym modlił się Jan Paweł II w swojej prywatnej kaplicy w czasie ostatniej za życia drogi krzyżowej w rzymskim Coloseum w 2005r.
W Sanktuarium zobaczyliśmy płytę z grobu Jana Pawła II pochodzącą z Grot Watykańskich Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Płyta znajduje się w Kaplicy Kapłańskiej zaprojektowanej na wzór krypty św. Leonarda na Wawelu, w której ks. Karol Wojtyła odprawił swoją prymicyjną Mszę św. Na płycie umieszczony jest relikwiarz wykonany na wzór otwartego Ewangeliarza, którego strony przewracał wiatr w czasie pogrzebu Papieża. Wnętrze kościoła ozdobiły mozaiki autorstwa uznanego w świecie artysty o. Marko Ivana Rupnika SJ, autora mozaik m.in. w krypcie nowego kościoła w San Giovanni Rotondo we Włoszech.
W dniu 34. rocznicy zamachu na życie Ojca Świętego Jana Pawła II, Jego osobisty sekretarz kard. Stanisław Dziwisz przekazał do Sanktuarium bezcenną relikwię. Jest to naznaczona krwią sutanna, w którą święty Jan Paweł II ubrany był 13 maja 1981 r.
W tym dniu podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra zamachowiec Mehmed Ali Agca próbował zabić papieża. Obecnie bezcenna relikwia znajduje się w szklanej gablocie w Kościele Górnym.
Wokół relikwii  rozmieszczone są kaplice poświęcone najważniejszym sanktuariom maryjnym z całego świata.
Po wyjściu z sanktuarium spotkaliśmy arcybiskupa S.Dziwisza, który chętnie zgodził się zrobić z nami zdjęcie.
Z Łagiewnik pojechaliśmy do Kazimierza, chór zwiedzał Kazimierz żydowski: (Ul. Szeroka – Synagoga Stara, Pomnik Polaków zamordowanych przez hitlerowców, Dom Heleny Rubinstein nr 14 , Synagoga Poppera nr 16, Pomnik ofiar Holocaustu, Restauracje
i kawiarenki, Synagoga i cmentarz Remu nr 40, gdzie nasi druhowie musieli założyć na głowę  jarmułki, ul. Józefa – Synagoga Wysoka, ul Kupa – Synagoga Izaaka, ul. J. Warszauera – Synagoga Kupa, ul. Miodowa Synagoga Tempel).
Po zwiedzaniu Kazimierza w Krakowie ul. Sławkowska 17  w restauracji „ Kuchnia staropolska u Babci Maliny” zjedliśmy pyszny niedzielny obiad.
W powrotnej drodze do Nakła Śląskiego zatrzymaliśmy się na lody
w Słomnikach.

                     Zapraszamy do GALERII        

 

 

Fragmenty transmisji  telewizyjnej TVP  mszy  świętej z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach
z udziałem chóru "Jutrzenka"