Aktualności / Magia Świąt Bożego Narodzenia.

01.02.2017

Magia Świąt Bożego Narodzenia.

 

 

Jest taki czas, co łzy w śmiech zmienia,
jest taka moc, co smutek w radość przemienia,
jest taka siła, co spełnia marzenia...
To właśnie magia Świąt Bożego Narodzenia.

 

Śpiewanie kolęd to jeden z najpiękniejszych zwyczajów w tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Kolędowanie bowiem zbliża ludzi, buduje między nimi więź, daje uczucie bliskości i łączności. Zarówno słowa, jak i melodie kolęd dostarczają śpiewającym pozytywnych emocji i nastrajają optymistycznie.
Na zakończenie okresu kolędowania - 29 stycznia w  Kościele Parafialnym pw. Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej w Orzechu odbył się Koncert Kolędowy Chóru „Jutrzenka”.
Czas kolędowania rozpoczął się dla chóru już od 17 grudnia w siedzibie Zespołu „Śląsk” w Koszęcinie, gdzie raz kolejny odbywał się Jarmark Adwentowy w którym rozbrzmiewały kolędy w ramach koncertów „Śląskiego kolędowania”. Wielogodzinny koncert prowadził Piotr Hankus, kolędowanie ze „Śląskiem” rozpoczął chór „Jutrzenka”. W kaplicy koszęcińskiego Pałacu, chór zaprezentował pastorałki i kolędy „Hola hola”, „Gdy śliczna Panna”, „Czarna kolęda”, „Niemowlątko na słomie”  znakomita akustyka wnętrza pozwalała nieść kolędy po całej siedzibie „Śląska”. Aż do wieczora można było posłuchać bożonarodzeniowych utworów w wykonaniu chórów i solistów, a także kupić ozdoby, upominki czy choinkę na jarmarku rękodzieła i ozdób choinkowych. Chór „Jutrzenka” po swoim koncercie został zaproszony na kawę i różnorodne pyszne ciasta i pierniki, po  poczęstunku chór miał okazję z przewodnikiem zwiedzić odrestaurowany pałac. Śląskie kolędowanie uświetnił swoim przybyciem Święty Mikołaj, który rozdawał dzieciom prezenty, w ramach akcji Dzieło Świętego Mikołaja w Nakle Śląskim, realizowanej przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa.
19 grudnia w siedzibie chóru, w Gminnym Ośrodku Kultury  w Nakle Śl. odbyła się uroczystość opłatkowa, na którą przybyli Wójt Gminy M. Cyl z żoną, przewodniczący Rady Gminy J. Siwy, dyrektor GOK pani B. Miś, ks. Proboszcz E. Bill i ks. Wikariusz A. Sznajder , sołtys G. Nowak oraz dyrygent chóru pani E. Zug i członkowie chóru.
  W świątecznej atmosferze po złożeniu sobie życzeń podczas poczęstunku, śpiewano kolędy przy akompaniamencie druhny Krystyny.
06 stycznia 2017 roku odbył się koncert kolęd
w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Nakle Śląskim. W koncercie brał udział chór z Chełma Śląskiego „ im. Ks. Chlondowskiego”, chór „Dafne”z Tarnowskich Gór  pod dyrekcją Oliwii Bentkowskiej, oraz  gospodarz koncertu chór Jutrzenka. Na zakończenie wszystkie chóry zaśpiewały wspólnie kolędę „Gdy śliczna Panna”. Po koncercie chór „Jutrzenka” zaprosił zaprzyjaźniony chór z Chełma Śl. do Gminnego Ośrodka Kultury w Nakle Śl. na poczęstunek. W serdecznej, miłej atmosferze wszyscy śpiewali kolędy przy akompaniamencie druhny Krystyny.
15 stycznia chór „Jutrzenka” na zaproszenie chóru ”Cecylia” brał udział w koncercie  kolęd w Rydułtowach. Koncert odbył się w kościele pod wezwaniem „Św. Jerzego”, gospodarz- chór „Cecylia” śpiewał piękne mało znane kolędy pod dyrekcją Donaty Miłowskiej,  chór „Jutrzenka” kolędował pod dyrekcją Ewy Zug. Wspólnie chóry zaśpiewały „Cichą noc” oraz „Gdy śliczna Panna”. Po koncercie ks. Proboszcz zaprosił chóry do „Oratorium św. Józefa” na poczęstunek.
21.01.2017 roku Śląski Związek Chórów i Orkiestr  zorganizował  adorację żłóbka Chórów i Orkiestr Śląska
i Zaolzia w Panewnikach w Bazylice Ojców Franciszkanów. Adoracji towarzyszył Pomocniczy biskup katowicki
ks. bp Adam Wodarczyk.
Połączone chóry wspólnie śpiewały kolędy: „Przystąpmy do szopy”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Jezusek czuwa”, „Zaśnij Jezuniu”. Indywidualnie po 2 kolędy śpiewały trzy chóry:
- Chóry połączone „Sucha” z Horni Sucha
z Republiki Czeskiej oraz z Parafii św. Jerzego z Puńcowa, Oddz. Bielski PZChiO dyr. Tomasz Piwko
„Gdy się Chrystus rodzi” opr. Józef Wierzgoń
„O, błogosławiony” opr. Józef Wierzgoń
- Chór „Jutrzenka” Nakło Śl. dyr. Ewa Zug
„Niemowlątko na słomie” Maciej Małecki,
„Leci przez ciemne niebo Śląska” Grzegorz Spyra
- Śląski Chór Górniczy „Polonia Harmonia ” Piekary Śląskie
dyr. Iwona Melson
„Anieli w niebie śpiewają” Tomasz Flasza
„Zagrały fulorki” J. Pasierb-Orland
Z orkiestrą dętą TAURON Wytwarzanie Oddz. Elektrownia „Łaziska” z Łazisk Górnych dyr. Bogusław Plichta wspólnie śpiewano kolędy, na zakończenie adoracji zespół dał krótki koncert kolęd
i utworów świątecznych z różnych części świata.
22.01.2017 roku w Operze Śląskiej w Bytomiu, chór „Jutrzenka” brał udział z koncertem kolęd, w Salonie Poezji i Muzyki Anny Dymnej, są to cykliczne, comiesięczne, niedzielne spotkania artystyczno-towarzyskie, odbywające się w Sali Koncertowej im. Adama Didura, podczas którego zaproszeni polscy aktorzy teatralni przy akompaniamencie muzycznym, prezentują poezję wybranych przez siebie poetów.
Opiekunem artystycznym comiesięcznych spotkań jest Ewa Leśniak – związana ze sceną Teatru Śląskiego w Katowicach aktorka teatralna, filmowa i estradowa, Wiceprezes Związku Artystów Scen Polskich.
22.01.2017 roku o godz. 17:30 chór „Jutrzenka” kolędował na Noworocznym Koncercie Kolędowym w Gminnym Ośrodku Kultury  w Świerklańcu z siedzibą w Nakle Śl. w koncercie brały udział zespoły działające przy GOK. Wystąpił również zespół instrumentalny MAES-TRIO.

Okres ten był więc niezwykle pracowity dla wszystkich śpiewaków naszego chóru
Bardzo dziękujemy publiczności za tak liczne przybycie i gorące przyjęcie na wszystkich koncertach.

Wszystkim Chórzystom oraz Pani Dyrygent dziękujemy za zaangażowanie,
udział w próbach i koncertach w minionym sezonie.

Za kolędę dziękujemy,
zdrowia, szczęścia winszujemy:
byście sobie długo żyli,
zdrowi i szczęśliwi byli
na ten nowy rok!

 

        Zapraszamy do GALERII